Trombózis - Vérrög
Mi a trombózis? A vért a szívből a perifériák felé szállító ereket artériáknak, a vért a szív felé szállító ereket vénáknak nevezzük. Ha az érben keringő vér valamilyen rendellenesség folytán megalvad (alvadásra elsősorban a vénában keringő vér hajlamos), vérrög (thrombus) keletkezik. A lelassult keringés miatt a végbéltáji, kismedencei vénákban is megalvadhat a vér. Kóros körülmények között az érpálya bármely szakaszában bekövetkezhet vérrögösödés. A thrombus részben vagy teljesen elzárhatja a véráram útját. A trombózis kialakulása: A vérrögösödést a keringési rendszer három fő tényezőjének megváltozása idézheti elő. – A vérerek belső felszínét finom sejtréteg borítja. Ha a belső felület valamilyen oknál fogva -sérülés, érelmeszesedés (arteriosclerosis, atherosclerosis)- károsodik, az érfalon anyagcseretermékek rakódnak le. A megváltozott felületen vérrögösödés léphet fel. – Normális esetben a vér áramlási sebessége állandó, az áramlás egyenletes, örvénylésmentes. Ha az áramlás lelassul, vagy az egyenletes, örvénymentes áramlás megváltozik, a vérben vérrögösödés alakulhat ki. Minél alacsonyabb a véráramlás sebessége, minél több örvény képződik a véráramban, annál nagyobb a vérrögösödés kialakulásának veszélye. – Az érpályán belül a vér folyékony állapotát a vérzésalvadási rendszer egyensúlya biztosítja. Ha ez az egyensúly valamilyen oknál fogva felborul és az alvadási rendszer aktívabbá válik, vérrögösödés alakulhat ki. Tünetek: – Az érintett végtag duzzanata. – A láb fájdalma.Mi a trombózis?
A vért a szívből a perifériák felé szállító ereket artériáknak, a vért a szív felé szállító ereket vénáknak nevezzük.
Ha az érben keringő vér valamilyen rendellenesség folytán megalvad (alvadásra elsősorban a vénában keringő vér hajlamos), vérrög (thrombus) keletkezik. A lelassult keringés miatt a végbéltáji, kismedencei vénákban is megalvadhat a vér. Kóros körülmények között az érpálya bármely szakaszában bekövetkezhet vérrögösödés. A thrombus részben vagy teljesen elzárhatja a véráram útját.
A trombózis kialakulása:
A vérrögösödést a keringési rendszer három fő tényezőjének megváltozása idézheti elő.
– A vérerek belső felszínét finom sejtréteg borítja. Ha a belső felület valamilyen oknál fogva -sérülés, érelmeszesedés (arteriosclerosis, atherosclerosis)- károsodik, az érfalon anyagcseretermékek rakódnak le.
A megváltozott felületen vérrögösödés léphet fel.
– Normális esetben a vér áramlási sebessége állandó, az áramlás egyenletes, örvénylésmentes.
Ha az áramlás lelassul, vagy az egyenletes, örvénymentes áramlás megváltozik, a vérben vérrögösödés alakulhat ki. Minél alacsonyabb a véráramlás sebessége, minél több örvény képződik a véráramban, annál nagyobb a vérrögösödés kialakulásának veszélye.
– Az érpályán belül a vér folyékony állapotát a vérzésalvadási rendszer egyensúlya biztosítja. Ha ez az egyensúly valamilyen oknál fogva felborul és az alvadási rendszer aktívabbá válik, vérrögösödés alakulhat ki.
Tünetek:
– Az érintett végtag duzzanata.
– A láb fájdalma.