Kézmasszázs
A reflexológia tanításaira épülő alternatív gyógymód, mely az egész testre kihatással van.
A kéz anatómiája:
I. övezet: a kézen a jobb és bal kéz alapizületei és az ujjak: ide tartozik a fej, a fejen levő szervek. Itt hasonlóan a piramis pályához kereszteződés tapasztalható.
II. övezet: a vállöv alatt és a derék öv feletti rész szervei, ez a kézen a kézközépcsontoknak felel meg: mellüreg, gyomortáj, tüdő, szív, máj, stb.
III. övezet: a gyomor öv alatti rész, ami a kézen a kéztőcsontok területe: hasi medence szervei, nemi szervek.
A jobb testfélen levő szervek zónái a jobb kézen, a bal testfélen levő szervek zónái a bal kézen találhatók. A középen elhelyezkedő szervek zónái a kéz belső oldalán, illetve mindkét kézen helyzetüknek megfelelően megtalálhatók. Például a felszálló vastagbél a bal kézenn, a haránt vastagbél mindkét kézen, a leszálló vastagbél a jobb kézen található meg. A páros szervek mindkét kézen megtalálhatók: vese, szem, petefészek. Vannak mélyebben fekvő és a felszínhez közelebbi zónák, így alakulnak ki a zóna átfedések. A fejen levő szervek zónái kereszteződnek a kézen is.
Elváltozások a kézen:
A kéz elváltozásai nem olyan hangsúlyozottak, mint a lábnál. Ennek ellenére fontosságuk nagy, mert akadályozzák a kéz mozgását, manipulációját, valamint a masszírozásnál is oda kell figyelni rájuk.
A legfontosabb elváltozások:
1. Bőrkeményedés oka: az erős és egyoldalú fizikai munka. Kezeléséhez a kézfelületet jól kiáztatjuk, habkővel megdörzsöljük, bekrémezzük és cérna zoknit húzunk rá.
2. Tyúkszem oka: vitamin és ásványianyag hiányos táplálkozás, szaru felhalmozódásból a szarucsap nyomja a csonthártya idegvégződését. Fokhagyma kezelés, tapasz.
3. Körömgomba oka: rossz anyagcsere, méreganyag felhalmozódás a szervezetben, rosszul szellőző, műszálas védőfelszerelés, fertőzés, energia hiány a meridiánban.
Tölgyfakéreg és üröm főzettel naponta háromszor bedörzsöljük a lábat. Propoliszos kenőcs, svéd csepp.
4. Ujjperec, vagy ujj hiány oka: munkahelyi baleset, főleg falun jellemző, hogy a fűrészgép több férfinak is levitte néhány ujjperecét.
A masszázsfogások elméleti tudnivalói - alapfogások
Simító masszázs:
A leggyakoribb fogás. A bemelegítés, a kezelés és a levezetés során is használatos, de alkalmazzuk a relaxáló kezelés közben is. A nagy simítások a test felé irányulnak. Hatásuk lazító, levezető, harmonizáló. Az érzékenyebb zónák masszírozása után is mintegy levezetésként alkalmazzuk.
Váltott fogás:
A két hüvelykujjal felváltva masszírozunk, mint például a vese zónánál.
Szembe fogás:
Hüvelyk-, vagy mutatóujj begyével végezzük. A többi ujj a lábat alátámasztja, míg szemből apró kis mozgásokkal masszírozunk. Általában kis területű zónáknál alkalmazzuk, mint például epehólyag.
Körkörös-masszázs:
Az ujjbegy körkörös mozgást végez a kezelendő területen, például méh, prosztata.
Kihúzó masszázs:
A hüvelykujj oldalával egy folyamatos mozdulattal húzunk végig a zónán, például húgyvezeték, nyelőcső, csuklyásizom.
Vízszintes oda-vissza irányú masszázs:
Hüvelyk-, vagy mutatóujjal masszírozzuk, például a torok, szem, fül.
Oldalfogás:
Hüvelykujjunk a talpra merőleges, széles, nagy felületű zónáknál alkalmazzuk, mint például tüdő, vékonybél. A mozgás a nagy felület miatt lehet egymás melletti, mint a gyomornál is. de így masszírozzuk a szívet, a májat.
|